6 sätt att övertyga din chef att bli CISSP-certifierad [plus bonuspitch för din arbetsgivare]

Blog Alt SE

Men det är också ett välkänt faktum att det inte är någon promenad i parken att klara den här examen. Det är faktiskt en uppförsbacke. Om du inte söker hjälp kan dina chanser att klara provet verka dystra. Det kräver hundratals timmars inlärning och svar på cirka 100 till 150 frågor på tre timmar på tentamensdagen. Det är också en stor ekonomisk risk. Själva undersökningsavgiften är $699 från din sida. Dessutom, för att ge dig själv en verklig chans att klara provet, måste du ta en förberedande kurs, genomförd av branschexperter från institutioner som Readynez som anställer toppklassiga cybersäkerhetsexperter för att träna din excellens i provet . Detta kan kosta dig tusentals dollar, och en ekonomisk börda av detta slag kan vara en för stor risk för en individ att ta.

Betyder det att du avbryter drömmen om att ge din karriär vingar genom en CISSP-certifiering? Självklart inte! Du kan få din arbetsgivare att finansiera din CISSP-certifiering istället – det är en win-win för båda.

I den här artikeln har vi delat en beprövad & testade tillvägagångssätt som våra elever på Readynez tar för att övertyga sina arbetsgivare att betala för deras certifiering. Vi kommer att berätta varför ditt företag bör göra denna investering i dig (så att du inte känner att de gör dig en tjänst), och även hur du kan få makten att flytta. Vi kommer att fördjupa oss i de finaste detaljerna och lämnar dig inte åt slumpen. I slutet av den här resursen har vi även inkluderat en mall för ett e-postmeddelande som din chef inte kan vägra.

 

Först, fråga dig själv varför du vill ha det här

CISSP-certifieringen har ett enormt värde för yrkesverksamma som Chief Information Security Officer, Chief Information Officer, Director of Security, IT-chef, säkerhetssystemsingenjör, säkerhetsanalytiker, säkerhetschef, säkerhetsrevisor, säkerhetsarkitekt, säkerhetskonsult och nätverksarkitekt . Att ha denna legitimation på ditt CV betyder säkert något eftersom själva certifieringen är en produkt av många års forskning och utveckling. Även om dess trovärdighet inte är mycket diskutabel och allt om CISSP låter motiverande, kan du behöva göra lite internt arbete för att kontrollera om processen upphetsar dig tillräckligt för att hålla dig motiverad. Motivation hjälper särskilt när kontorstrycket är på topp, tentor är runt hörnet och det finns all anledning att inte låta det gå förbi dig. Om din motivation är på plats har du andra läxor att göra. Läs på om kursens krav och ta reda på vad du anmäler dig till.

 

Ge dig själv en verklighetskoll innan du kontaktar din chef

Utan ett jota av tvivel hjälper certifieringar som denna dig att framstå som den bästa av de bästa. Det är dock viktigt att notera att CISSP i sig inte garanterar dig en högre position och en fet lön. För att lyckas måste man slita och visa sina kunskaper i praktiken. Du måste förbereda dig för några extra timmars studier varje dag, i någonstans mellan 6 och 9 månader, oavsett din arbetsbelastning på kontoret. Det är verkligen en lång resa och en ansträngande sådan. Om du är redo, sätt igång med att skapa den perfekta pitchen för din chef. Låt oss försöka övertyga din arbetsgivare nu!

 

1) Fråga dig själv, varför CISSP?

Det första din arbetsgivare skulle vilja veta - Är CISSP värt en investering? Några vanliga fördelar som CISSP-certifiering kan ge din arbetsgivares uppmärksamhet är:

 • Förbättrade IT-säkerhetsfärdigheter, så du kan ta på dig mer ansvar.
 • Den resulterande ökade produktiviteten hjälper till att motivera arbetsplatskulturen och höja moralen.
 • En helhetssyn på säkerhetsbranschen som hjälper dig att skydda organisationen bättre.
 • Uppmuntran att hålla dig uppdaterad med de senaste trenderna och därför kan du lägga till mer värde till ditt jobb.
 • Förmågan till bättre IT-ledarskap som skulle driva övergripande affärsstrategi och mål.
 • Bevisa trovärdighet som säkerhetsexpert inom företaget och för att engagera sig med kunder.

Mer än något annat – betona hur du kan använda den inhämtade informationen för att eliminera säkerhetsrisker. Dessa risker kanske inte utgör ett hot för närvarande men kan bli ett stort problem i morgon och därmed hjälpa dig att fatta rätt affärsbeslut kring säkerhetsutmaningar.

 

2) Tilltala elefanten i rummet

För att få CISSP-certifieringen måste du klara ett prov som kostar cirka 699 USD. För att behålla CISSP-certifieringen måste du tjäna minst 40 timmars fortsättningsutbildning (CPE) poäng varje år och betala en årlig underhållsavgift på $85. CISSP-legitimationen är giltig i tre år, därefter kan innehavare av CISSP-certifikat omcertifiera så länge de har betalat den årliga underhållsavgiften och lämnat in sina CPE-krediter varje år. Ja, kostnaderna är enorma. Men du måste låta dem veta hur de kan använda teamträningslösningen av (ISC)² för att träna och certifiera inte bara dig utan alla som är kvalificerade i ditt team. Deras utbildningslösningar kan skräddarsys efter ditt företags budget, schema och unika cybersäkerhetsbehov. Dessutom är detta den tid då cybersäkerhetsproffs är en bristvara, och organisationer som prioriterar sin personalcertifiering och utbildning, är mer benägna att attrahera och behålla kritisk personal. Nästa punkt går djupare in i detta - förbereder dig för att motverka ytterligare en förväntad invändning från din chef.

 

3) Berätta för dem hur dina färdigheter kan hjälpa dem att minska kostnaderna

Ditt jobb är att göra det uppenbart hur fördelarna vida överväger kostnaderna för företaget, så ditt karriärframsteg lämnar din organisation i ett nettovinsttillstånd. CISSP-certifieringen täcker alla de grundläggande delarna av cybersäkerhet – från säkerhet och riskhantering till kommunikation och nätverkssäkerhet, från säkerhetsbedömning, testning och drift till mjukvaruutvecklingssäkerhet. Det säkerställer att du som certifierad yrkesman förstår alla aspekter av informationssäkerhet och hur man integrerar det med det övergripande organisatoriska ekosystemet. Detta gör att du kan utföra vissa funktioner själv och företaget behöver inte anställa ytterligare anställda. Kunskapen som du får under provförberedelser och när du förnyar dina CPE-poäng handlar inte bara om säkerhet utan också om IT-ledarskap. Mycket medvetet gör det dig till en bättre chef, vars ekonomiska fördelar är obestridliga.

Certifiering som den här ger dig möjlighet att dra nytta av marknadsföringsmöjligheter och ger dig bättre expertis för att prata med kunders säkerhetsteam direkt. Det gör dig mer lyhörd under möten och presentationer tack vare alla förberedelser inför provet. Detta minskar företagets projekttid och sparar pengar på möten och kurskorrigering.

 

4) Gå ut ur rampljuset, du vill inte ha det på dig ännu

Istället för att driva ditt argument i riktning mot varför du behöver denna certifiering, försök att övertyga din arbetsgivare om certifieringens förtjänst. CISSP vinner industriutmärkelser varje år och den rankas konsekvent bland de 10 bästa informationsteknologicertifieringarna av olika publikationer. Genom att förvänta dig att du utvecklar både en teoretisk och en procedurmässig förståelse för informationssäkerhet, ger CISSP-utbildningen bättre erkännande inom cybersäkerhetsbranschen. Dessutom, som medlem i (ISC)² får du tillgång till deras månatliga möten, konferenser, onlineresurser, workshops, bloggar och så vidare. Det handlar inte om dina personliga meriter, utan om att se till att ditt företag håller sig uppdaterat på säkerhetsfronten, i en bransch som ändrar tidvatten så ofta.

 

5) Försäkra dem om hur provförberedelserna inte påverkar ditt jobb

Till sist – CISSP-provet innebär till stor del uppfräschning av år av expertis, snarare än att investera kontorstid i något helt obekant. Du vet redan det mesta, men att förbereda dig för tentamen hjälper till att organisera samma kunskap på ett mer strukturerat sätt i din hjärna. Det betyder att mängden tid och energi som du lägger på ett helt nytt ämne jämfört med denna certifiering kommer att vara avsevärt annorlunda (det senare är naturligtvis mindre). Att vara en del av CISSP-communityt och förnya dina krediter kommer att uppmuntra dig som anställd att regelbundet lyssna på inspelade webbseminarier, poddsändningar och utforska de senaste trenderna genom att läsa deras tidning.

Det är viktigt att kombinera teori med praktisk erfarenhet. CISSP, genom att lägga till mer teori till din kunskap, gör dig bekant med mindre intuitiva säkerhetsrelaterade frågor, strukturer och policyer. På så sätt blir processen mycket upplysande. Slutligen, under din forskning, snåla inte med några detaljer innan du skickar det e-postmeddelandet!

 

6) Skriv ett trevligt e-postmeddelande till din chef

Du kanske inte är en författare, men dina skrivkunskaper kan göra eller bryta dina chanser att bli CISSP-certifierad. För att hjälpa dig har vi sammanställt e-postmallen nedan som du kan redigera och använda för att göra ditt ärende på ett enkelt sätt.

Ämne: behöver CISSP-certifiering

Hej [Arbetsgivarens namn],

Jag skulle älska att få ditt godkännande för att registrera mig för en CISSP-certifieringskurs i år. Certified Information Systems Security Professional är ett globalt erkänt leverantörsneutralt standardintyg för mina tekniska och administrativa färdigheter. Certifieringsprovet kräver utbildning som börjar från [Datum]. Av alla certifieringar som finns tillgängliga för yrkesverksamma som mig väljer jag CISSP eftersom det ger insikter som kommer att växa vår verksamhet, hålla oss i framkanten av cybersäkerhetsteknik och öka vår konkurrensfördel.

Jag skulle älska att få ditt godkännande för att registrera mig för en CISSP-certifieringskurs i år. Certified Information Systems Security Professional är ett globalt erkänt leverantörsneutralt standardintyg för mina tekniska och administrativa färdigheter. Certifieringsprovet kräver utbildning som börjar från [Datum]. Av alla certifieringar som finns tillgängliga för yrkesverksamma som mig väljer jag CISSP eftersom det ger insikter som kommer att växa vår verksamhet, hålla oss i framkanten av cybersäkerhetsteknik och öka vår konkurrensfördel.

CISSP är en speciell kurs på många sätt. Det är bara för cybersäkerhetsutövare, vilket innebär att min praktiska erfarenhet från jobbet kommer att möta den ytterligare teoretiska kunskapen om certifieringen - för att skapa en perfekt symfoni. För det andra får jag full nytta av all kunskap som delas av dem via tillgång till deras resurser som tidningar, poddsändningar, onlinematerial, bloggar, nyhetsartiklar och webbkonferenser.

För det tredje har den utbildningslösningar, noggrant utvalda för företagets budget, schema och cybersäkerhetsbehov. Och det är packat med värde eftersom jag säkerligen kommer att ta hem sätt att förbättra vårt företags cybersäkerhet omedelbart.

Jag tror att du är upptagen, så jag ska snabbt beskriva de främsta anledningarna till att CISSP är det bästa valet för mig:

 1. Bättre cybersäkerhet: CISSP-certifieringen täcker alla grundläggande delar av cybersäkerhet och säkerställer förståelse för alla aspekter av informationssäkerhet, vilket gör att jag kan utföra några fler funktioner själv och företaget behöver inte anställa ytterligare anställda.
 2. Inbyggd IT-ledningsutbildning: Kursen är så omfattande att den berör alla domäner som är involverade i IT-hantering. Det kommer att göra mig till en bättre chef för laget, vars ekonomiska fördelar är obestridliga.
 3. Bättre kundengagemang och marknadsföringsmöjligheter: Det utrustar oss att dra nytta av marknadsföringsmöjligheter och ger mer expertis i direkt kommunikation med kundernas säkerhetsteam. Jag skulle vilja vara ännu mer relevant under möten och presentationer i kraft av all förberedelse inför tentamen. Vi kanske bara kan spara några kostnader där.
 4. Nätverksarbetet är förstklassigt: Utbildningen är full av experter som vi kan lära av, såväl som nya möjligheter att skapa spännande partnerskap för vår verksamhet. Konferensen anordnar evenemang efter arbetstid specifikt kring nätverkande och att hjälpa deltagare att skapa nya kontakter som jag tror kan leda till nya affärer för vårt företag
 5. Jag kommer att lära mig av de bästa och dela kunskapen med lagkamrater: Varje talare på (ISC)² är branschexpert. Mina anteckningar kommer att fyllas till marginalen med information om de mest framgångsrika strategierna, insikterna och verktygen som branschen har att erbjuda, något jag skulle älska att dela med vårt eget informationssäkerhetsteam. Vårt team får också lära sig. Tillsammans med min certifiering kommer jag att få tillgång till så mycket gratis material plus att jag kommer att kunna förmedla förstahandskunskap till mitt team personligen. Detta verkar lovande för att göra vårt arbete mer effektivt. Praktiskt taget kommer alla fördelar att delas.

Jag är så exalterad över allt CISSP kan ge inte bara för oss utan också för våra kunders bättre upplevelse, med ett mer skickligt team att arbeta med.

Jag uppskattar att du tog dig tid att läsa detta idag.

Om du vill att jag ska schemalägga 15 minuter för att chatta om detta personligen, berätta bara för mig!

Tack igen,

[Ditt namn här]

 

Stängande rader

Hoppas detta var till hjälp. Under tiden, förbered ditt tal och dina tips väl för att undvika besvärliga samtal med din chef. Nyckeln är att föra fram dina argument smidigt, under konversationen, utan några hicka. Återigen - håll fokus på vad som finns i det för företaget och inte för dig. Om allt annat misslyckas, fråga artigt varför du avvisar din begäran. Detta kommer att ge dig en bättre förståelse för var du missade det. Din chef kanske inte kan se en direkt koppling mellan dina arbetsuppgifter och den efterfrågade certifieringen. All feedback kommer att vara fyndig för din nästa pitch.

Du kanske vill kolla in en certifiering vid det här laget, nu när du är beväpnad med all kunskap och motivation du behöver. På Readynez ger vi våra elever nödvändig utbildning och support för att klara CISSP-certifieringen med självförtroende.

Två personer övervakar system för säkerhetsintrång

Unlimited Security Training

obegränsad tillgång till ALLA LIVE instruktörsledda säkerhetskurser du vill ha - allt till priset av mindre än en kurs.

 • 60+ LIVE instruktörsledda kurser
 • Money-back Garanti
 • Tillgång till 50+ erfarna instruktörer
 • Utbildad 50 000+ IT-proffs

Varukorg

{{item.CourseTitle}}

Pris: {{item.ItemPriceExVatFormatted}} {{item.Currency}}